Evropský den jazyků – SPEAK DATING

Před dvěma lety jsme poprvé s našimi žáky navštívili akci Speak Dating v Praze v rámci Evropského dne jazyků. Tenkrát jsme čas strávený v našem hlavním městě spojili s další událostí, a sice s Festivalem jazyků, který se konal v Kampusu Hybernská. Naši tehdejší deváťáci si celý den užili a ještě dlouho na něj vzpomínali. Loni nám náš záměr akci zopakovat překazila nepříznivá epidemická situace, letos nám však již nic nebránilo v tom navštívit naši metropoli a akci Speak Dating znovu.

Do Prahy jsme vyjeli 29. 09. v časných ranních hodinách. Kromě prohlídky historického centra a návštěvy Národního muzea by nám deváťáci neodpustili, kdyby nedostali rozchod v obchodním centru Palladium a nebo v Primarku (protože je to přece jediný Primark v celé republice 🙂 ).

V 16:00 začal Speak Dating, stejně jako před dvěma lety se i tentokrát konal v Galerii Lucerna. Cílem této akce je vyzkoušet si mluvit různými jazyky nejen Evropy, ale i světa, a to tak, že si zájemci přisednou k jednotlivým stolečkům, kde na ně již čekají učitelé cizích jazyků a mnohdy přímo rodilí mluvčí. Žáci s nimi hovoří a učí se základní fráze daného jazyka nebo zkouší přiřazovat různé kartičky a podobně.

Oproti roku 2019, kdy nám organizátoři nabídli čtyřicet řečí, měli naši žáci letos možnost poznat dvacet čtyři jazyků (např. angličtina, dánština, estonština, finština, francouzština, indonéština, irská gaelština, italština, litevština, lotyština, maďarština, němčina, nizozemština, norština, polština, portugalština, rumunština,  slovenština, slovinština, španělština, švédština, ukrajinština atd.), dalších zhruba dvacet mluvčích z jiných zemí bylo připraveno na kontakt se zájemci online, tedy formou videohovorů.

Akce se vydařila, žáky bavila, protože se setkali s osobnostmi z mnoha cizích zemí a poznali rozmanitost řečí, v neposlední řadě si také uvědomili, že umět v dnešní době jazyky je skutečně důležité.

Na fotografie se můžete podívat v galerii školy.